ÖNEMLİ UYARI

Dedektiflik.com.tr içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜR CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.

SOSYAL MEDYADA ALDATMA

SOSYAL MEDYADA ALDATMA

Günümüzde değişen ve gelişen teknoloji ve internet çağı yaşantımızı iyi yönde etkilediği gibi kötü ve olumsuz yönde de oldukça etkilemiş ve değiştirmiştir. Sanal dünya, şüphesiz çağımızın en etkili ve önemli eğitim, ulaşım ve iletişim aracıdır. Sanal Medya insan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş, insanların yaşamlarını, duygularını hatta kişiliklerini etkileyen bir araç olmuştur. İnsanlar meslekleri, işleri, eğlenceleri, ihtiyaçları ve iletişimleri dolayısıyla zamanlarının büyük çoğunluğunu bilgisayar, akıllı telefon, tablet vb. araçlar ile internet kullanımı gerçekleştirerek çeşitli ticari ve sosyal medya içerikli web sitelerinde geçirmekte, yaşamlarını buna göre ayarlamakta ve değiştirmektedir.

Dünya’da ve Türkiye’de giderek popüler olan Facebook, Twitter vb. sosyal medya ve ağlar teknolojinin gelişmesi ve yeni teknolojik cihazlarla beraber gün geçtikçe daha fazla kullanılmakta ve yayılmaktadır. Bu sosyal ağlar insan ilişkilerini ve iletişimini yeni bir boyuta sürüklemektedir. Sosyal ağlar insanlar arasında yüz yüze iletişimin önüne geçerek yeni ve farklı duygu ve davranışların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Sosyal Medya birebir iletişimin önüne geçerek gerçek kişilikleri gizlemekte ve kötü niyet eylemi içerisinde olan insanların niyetlerini örtmektedir.

Sosyal Medya web siteleri insanların tanışmasında, arkadaş edinmesinde hatta evlenmesinde katkıda bulunurken, bunun yanında sevgililerin ve evli çiftlerin tartışmalarına, aralarının bozulmalarına hatta boşanmalarına neden olmaktadır. Sosyal ağlar, sohbet ve arkadaşlık sitelerinin boşanma üzerinde etkisine bakıldığında boşanmayı düşünen her dört kişiden birinin kararını vermesinde internette yapılan aldatmaya yönelik sanal sohbetler ve sosyal ağlarda yapılan yazışma ve paylaşımların etkisinin olduğu görünmektedir. Yapılan araştırmalar kadın ve erkeklerin eşlerinin sosyal medyada gezinmelerini merak ettiği, birbirlerinin hesaplarını takip ve bilgi sahibi olmak istediklerini de ortaya koymuştur.
Gerçek yaşamda aldatmanın zorluğu ve yakalanma korkusu göz önüne alındığında sanal dünya, insanlar için kimlik saklanması vb. imkanlarıyla giderek daha cazip hale gelmiştir. İnsanlar eşlerine ayıracak zamanı bilgisayar başında, sohbet siteleri ve sosyal web sitelerinde geçirmesi ve yaşanan sanal ilişkilerden dolayı eşler birbirinden soğumakta, uzaklaşmakta hatta boşanma sürecine girmektedirler.
Günümüzde sosyal aldatmaların boşanma üzerinde ki etkisi gözle görülür biçimde artmıştır. Sanal dünyanın aldatma ile sonuçlanan boşanma davalarında dijital ortamdan elde edilen deliller(elektronik deliller) yazışmalar, resim, video kayıtları vb. paylaşımlar mahkemeler tarafından delil olarak kullanılmaya hatta boşanma davalarında eşlerden birinin talebi üzerine mahkemeler sosyal medyada kişilerin yazışmalarını ve yapılan iletişimi tesbit etmek üzere bilirkişilere başvurmaktadır. Ayrıca yine sayın mahkemelerin talimatı ile boşanma davasına taraf olan kişilerin bilgisayarları, tablet bilgisayarları, cep bilgisayarları ve cep telefonları gibi elektronik cihazlar konularında uzman bilirkişilere gönderilerek belleklerinde bulunan mataryellerin incelenmesi ve araştırılması delil niteliğinde olan verilerin yedeklenerek mahkemeye gönderilmesi yönünde işlemler yaptırılmaktadır. Ayrıca yine sayın mahkemenin iletişim daire başkanlığı ile yağmış olduğu yazışmalar ile boşanma davasına taraf olan kişilerin kullanmış olduğu bilgisayarların girmiş oldukları web-sitelerinin adresleri ve bu sitelere giriş sayıları tarih ve zamanlarını ayrıca yine boşanma davasına taraf olan kişilerin ve sevgili olarak iddaa edilen kişilerin cep telefonu görüşme dökümleri ile cep telefonları sms mesaj dökümlerinin mahkemeye gönderilmesi istenmektedir.

Aldatma eyleminin sanal ortamda yapılması durumunda dijital kayıtlar, sanal medyada ve sosyal ağlarda yapılan yazışmalar ve sohbetler mahkeme tarafından delil olarak kabul edilmekte boşanma davasının en önemli kanıtlarını oluşturmaktadır. Bu nedenle insanların eşlerini aldatma eylemlerinin gizli kalması teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak tespit edildiğini hiç kimse unutmamalı kendilerinin yapmış olduğu her türlü yazışmanın, karşılarına çıkacağını bilmelidir.

Saygılarımla
Özel Dedektif Bilal KARTAL

6.310 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM

 1. Burak Karacadağ dedi ki:

  İyi günler mutlu birlikteliğimiz vardı ben çok değer veriyordum sevgilimde aynı şekilde bana değer veriyordu dokuz ay oldu sevgilimin değer vermediğini fark ettim sevgim büyüktü bu anlasam da vazgeçemiyordum internete takılırken twitter hesabıma girdim sevgilim twitter kullanmıyordu ama sevgilime ait facebook ve twitter hesabını buldum. Çok seviyorum ve geleceğe dair kadınım olmasını istiyorum sizce beni aldatıyor mu bunu öğrenmeliyim erkeklik gururum için ve gelecekte olabilmemiz için yazılarınızda firmanızda dikkat çekici ilerde bende bu meslekte olup bende sizin gibi yardımlarda bulunmak istiyorum.

 2. Deniz çanak dedi ki:

  1 yıldır nişanlıyım nişanlımın internete merakını hiç görmedim ve bana böyle bir şey söylemedi bile. Zaten takılsaydı 1 yıla kadar takılırdı. Ama son zamanlarda bilhassa geceleri fırsat buldukça facebook takılıyor sohbet siteleri benimle ilgilenmiyordu. Nişanlım işten geliyor sabahlara kadar internete takılıyor. Aramız bozulsun istemiyorum sizce aldatılıyor muyum yoksa sadece sıkıldığını için mi giriyor yardım edin

 3. This is the wave – the big wave.

 4. grosir axis dedi ki:

  Greetings, have tried to subscribe to this websites rss feed but I am having a bit of a problem. Can anyone kindly tell me what to do?’

 5. 伦敦瘦脸针 dedi ki:

  A friend of mine advised this site. And yes. it has some useful pieces of info and I enjoyed scaning it. Therefore i would love to drop you a quick note to express my thank. Take care

 6. internet dedi ki:

  thank, I thoroughly enjoyed reading your article. I really appreciate your wonderful knowledge and the time you put into educating the rest of us.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?