ANAYASAYA GÖRE ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ


Anayasaya Göre Özel Hayatın Gizliliği

Sayın misafirlerimiz, dünyanın hemen hemen her ülkede insanların yaşam standartlarının, hak ve özgürlüklerinin korunması için anayasal zorunluluklar zorunlu kılınmıştır. Bu yönde ülkemiz anayasasında da vatandaşların hak ve özgürlüklerinin korunması için kalıtımsal adımlar atarak maddeler oluşturulmuştur.

Ülkemiz anayasasının 20. Maddesi 1 Herkes, kendisiyle ilgili kişisel bilgi ve verilerin korunması hakkına sahiptir. Hükmü ile bu konuda gayet net tavrını koymuştur. Ülkemizde yaşayan tüm yurttaşlarımızın ve diğer milletlerin halklarının özel hayatına müdahale edilmesi durumunda sorumlular hakkında yürürlükte olan Türk ceza kanunumuzun 134. Maddesinde ki cezai müeyyidelere hükmedilmektedir.

Gelişen dünyamızda artan nüfus beraberinde biz insanların onurlarının, şereflerinin, haysiyetlerinin, maddî ve manevî gelişmelerinin sağlamayı düzenleyen kanun maddeleri yürürlüğe sokularak bu yönde büyük adımla atılmaktadır. Sosyal ve akıl sahibi olan insanlar, düşündüklerini özgürce aktarabilme, istediği yere gitme, istediği yere ikamet etme, yaşamı ve geleceği üzerine düşünüp karar verme haklarının yanında; özel hayatını, aile hayatını, konutunu ve bireysel haberleşmesini istediği gibi düzenleyebilme hak ve yetkisine de sahip olmuştur.

Özel hayat başlığı altında toplanılabilecek bu haklar, başta Anayasa’mız da olmak üzere; kamu hukuku ve özel hukuk alanlarında düzenlenmiş olmakla beraber Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin 12’nci maddesinde, AİHS’nin 8’inci maddesinde, Medenî ve Siyasî Haklara İlişkin Milletlerarası Sözleşme’nin 17’nci maddesinde de hükme bağlanmıştır.

Saygılarımla,
Özel Dedektif Bilal KARTAL

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  BİLGİLENDİRİCİ ANİMASYON FİLMİMİZ
  Önemli Uyarı

  Dedektiflik.com.tr içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜR CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi Hizmeti Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç