TERK NEDENİYLE BOŞANMA


Terk Nedeniyle Boşanma

Evliliklerde eşlerden birisi üzerindeki yükümlülük ve sorumlulukları yerine getirmemek için evi terk edebilir. Ancak terk nedeni ile boşanma davası açabilmenin, bazı koşulları vardır. Evi terk eden eşin, haklı bir gerekçesinin olmaması gerekir, eve dönmeyişinin altı ayı bulmuş olması gerekir. Bu durum sürüyor ise hakim bir ihtarda bulunur, ancak ihtar da sonuç vermezse diğer eş boşanma davası açabilir. Ancak boşanma davası açan eş, evi terk edeni terk etmeye zorlayacak veya mecbur bırakacak tutumlar ve eylem içerisindeyse, kendisi de evi terk etmiş sayılır.

Eşi evi terk eden kişi gerekli yerlere başvurduğunda, hakim eşi uyarır ve iki ay içerisinde dönmesini bildirir. Eğer dönmezse de olacaklar hakkında evi terk eden bilgilendirilir. İhtarın üzerinden iki ay geçince de boşanma davası açılabilir. Türk Medeni Kanununun 164. maddesinde belirtilen terk durumu, detaylı şekilde açıklanmıştır.

İhtarat Süreci

Evlilik devam ederken evi terk eden eşin terki, dört ayı bulmalıdır. Evi terk eden eş için notere, aile mahkemesine giden eş, eşi dönsün diye ihtarat yapar. Evi terk eden kişininihtaratı tebliğ aldığı süre başlangıç kabul edilir ve toplamda 60 gün içinde eve dönmesi istenir. Aksi halde de dava açılması mümkün olur.

İhtaratta Hangi Bilgiler Bulunur?

Öncelikle eşe eve dönmesi için çağrı yapılır, eve dönmesi için kişiye bankadan, postaneden yol parası gönderilir, ayrıca paranın nereye yattığı hakkında da bilgi verilir. Eş eve döndüğünde anahtarları nerede bulabileceği açık bir şekilde belirtilir. Eğer eş yurt dışına gitmişseülkeye dönebilmesi için davetiye veya uçak bileti gönderilir. Ayrıca ihtarat süresince eve dönmezse, kendisine boşanma davası açılacağının da belirtilmesi gerekir. Bu işlemler, eş evi terk ettikten 4 ay sonrasında yapılabilir. Ara sıra eve uğrayan eş, evi terk etti sayılmaz. Yani eş evi terk eder etmez boşanma davasıaçılabileceği düşüncesi yanlıştır. Hakim de boşanma kararını verirken dört koşul arar.

Hakimin Boşanma Kararını Vermesi İçin Gerekli Dört Koşul

Eşlerden birisinin ortak yaşam alanından hukuka aykırı şekilde ayrılmış olması şarttır. Eşin dört ay süreyle evi terk etmesi ve bu süreçte de eve hiç uğramaması gerekir. Yani ortak yaşama zarar verecek, kasıtlı bir davranış sergilemiş olmalıdır. İhtardan sonra 60 gün içinde eve dönmezse ve yasal süreyi geçirirse, ihtara yanıt vermezse boşanma kararı yine verilebilir. Ayrıca ihtarda tüm şartların açıkça yazılmış olması gerekir.

İhtarın Sonuçları

Evi terk etmesi için eşini zorlamış sayılan kişi de yine suçlu bulunmakta ve evi terk etmiş sayılmaktadır. Terk sebebi ile boşanma davası açma hakkı, terk edilen eşindir. Bu durum hukukta yapıntı terk olarak adlandırılmaktadır. Eşi evden kovmak veya eve almamak, bu maddeye girmektedir. Evi terk eden eşin kendisinin boşanma davası açma gibi bir hakkı yoktur. Yapıntı terki gerçekleştiren eş de suçlu bulunduğu için onun açtığı dava kabul edilmemektedir. İhtar süresinde kişi başkası ile ilişki sürdürüyorsa, başkası ile evlenmek istiyorsa, ortada şiddet varsa, tehdit ve hakaret söz konusu ise, eğitim durumu engelleniyor, cinsel ilişki yetersizliği görülüyorsa bunlar samimi değillerdir. Oysa ihtarın hukuki sonuç doğurması için samimi olması gereklidir. Ayrıca eşi terk eden eşe eve dön çağrısı yapıldığında ve eş eve döndüğünde, evde onu karşılayacak birilerinin olması gerekir. Eğer davayı açan kişi evde bulunamayaksa ve evde birini bulunduramayacaksa, anahtarın yerini açık bir şekilde ihtarda belirtmesi gerekir.

Evin Terkinden Bahsedilebilmesi İçin Gerekli Olanlar

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, 185. maddenin üçüncü fıkrasında eşlerin birlikte yaşayacaklarını, sadık olmaları gerektiğini belirtir. Yani birlikte yaşamak bir zorunluluktur. Ortak çatı altında olmalarına rağmen birlikte yatmıyorlarsa bu terk sayılamaz. Evi terkten bahsedilebilmesi için hem konut ayrılığının hem yatak ayrılığını hem de yemek ayrılığının olması gerekir.  Eve dön çağrısının, cezaevinde olan eşlere yapılamayacağı da belirtilmesi gereken bir diğer husustur. Ceza süresi dolana kadar istese de eve dönemeyeceği için suçlu eşe eve dön çağrısı yapmak, hukuken bir sonuç teşkil etmeyecektir.

Birlikte Yaşamaya Ara Verilmesi

Eğer ki evlilikte hayatı, ekonomik güvenliği ve huzuru tehlikeye düşerse, bu eş ayrı yaşama hakkına sahiptir. Haklı bir sebep olduğu sürece ayrı yaşanabilir ve hakim, gerekli önlemleri alır. Aynı şekilde çocuk varsa çocukların sağlıklı bir hayata devam etmeleri için de gerekli önlemler hakim tarafından alınır. 20.02.2012 tarihinda kadına yönelik şiddeti önlemek adına çıkan kanun, kadınların zarar görmesini ve şiddete uğramasını önleme amacı taşır. Şiddete uğrayan bir kadın, bu sebeple evi terk etmişse veya mahkeme kararınca evden uzaklaştırılmışsa ona da dön çağrısı yapılmaz. Şiddete mazur kalan kadına tehdit, hakaret, aşağılama gibi eylemlerde bulunulmaması, onu küçük düşülern sözler sarf edilmemesi için bazı tedbirler alınır. Aynı şekilde hakim tarafından müşterek konuttan uzaklaştırılması, konutun korunan kişiye tahsis edillmesi de kararlaştırılabilir.

Saygılarımızla İzmir Dedektiflik A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

  Yorum Yapabilirsiniz

  BİLGİLENDİRİCİ ANİMASYON FİLMİMİZ
  Önemli Uyarı

  Dedektiflik.com.tr içeriğinde yayınlanan tüm makale, içerik ve bilgiler Özel dedektif Bilal KARTAL tarafından yazılmış olup, tüm telif hakları İzmir Dedektiflik Hizmetleri A.Ş ye aittir. Tüm yazı ve içerikler aidiyet tescili bakımından elektronik imzalı zaman damgası ile mühürlenmiştir. Sitemizdeki yazı ve içeriklerin yazılı izin alınmadan bir kısmı veya tamamı kopyalanarak başka web sitesi, yazılı ve görsel yayın organlarında yayınlanması durumda FSEK kapsamında işlem yapılarak her türlü yasal haklarımızı kullanarak 5846 Kanun numaralı FiKiR VE SANAT ESERLERİ KANUNU ile TÜR CEZA KANUNU İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA hukuki ve cezai yasal işlemler başlatılacaktır. Ayrıca tüm site içeriğinde bulunmakta olan makaleler ve bilgiler uluslararası DMCA fikir hakları sistemi ile korunmakta olup, web sitemizde yayınlanan makaleleri izinsiz olarak kısmen veya tamamen alıntı yapan değiştirerek yayınlayan tüm web sitelerini Google ve benzeri arama motorları sıralama listelerinden süresiz olarak kaldırmaktadır.  

  Copyright © 2018 | İzmir Özel Dedektiflik Bürosu | İzmir de Yasal Eş Takibi Hizmeti Tüm Hakları Saklıdır.

  iz ajans
  WHATSAPP
  ile iletişime geç